Az élelmiszer biztonság szabványai az élelmiszerekkel kapcsolatos valamennyi tevékenység egészséget veszélyeztető kockázatait szabályozzák, hogy minimalizálják a fogyasztó egészségét veszélyeztető hatásokat.
Az élelmiszerbiztonság előírásai az élelmiszerlánc minden szakaszán kötelezik a vállalkozásokat az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos működésre.
Az élelmiszerek előállítása, forgalmazása nagy kockázattal járó tevékenységek.
Az élelmiszerbiztonság felelőssége, mind a termékbiztonsági, mind az élelmiszer biztonsági szabályozás alapján az előállítót terheli.
A biztonságot viszont meg kell őrizni a fogyasztó asztaláig, ami felveti az élelmiszerlánc minden szereplőjének a felelősségét, ezért a lánc szereplőinek a kölcsönös érdekeltség okán együtt kell működniük
Éppen ezért az élelmiszerbiztonság jogi szabályai olyan követelményeket határoznak meg az előállítás és forgalmazás vállalkozói számára, amelyek biztosítják, hogy az élelmiszerek ne legyenek ártalmasak a fogyasztó számára, sőt ennél többet kell nyújtaniuk támogatniuk kell az egészséget, biztonságosnak és teljes körűen egészségesnek kell lenniük. Ezeknek a követelményeknek az igazolt, dokumentált, nyomon követhető teljesítését, tanúsítható élelmiszer biztonsági rendszerek bevezetésével, tanúsításával igazolni tudja
A kockázatok csökkentésének indítékai.
A kockázatokat kizáró, minimumra csökkentő törvényi kötelezettségek igazolt és visszakereshető betartása nélkül az élelmiszerlánc egyetlen pontján sem folytatható vállalkozói tevékenység, így az élelmiszerek piacra vihetőségét is a biztonság határozza meg.
A siker érdekében vállalkozásának olyan terméket, szolgáltatást kell kínálnia, amely megfelel egy meghatározott szükségletnek, kielégíti a vevő elvárásait, megfelel a rá vonatkozó standardoknak, specifikációknak és társadalmi követelményeknek, versenyképes az ára és az előállítás gazdaságos.
A törvényi követelmények kötelező teljesítése a működés feltétele, a minőség ezentúl a versenyképesség feltétele is, ezért az igazoltan és visszakereshetően biztonságos működés vállalkozásának alapvető gazdasági érdeke
Csökkenteni a kockázatokat, de hogyan?
A kötelezettségek teljesítési kényszerével egybeeső gazdasági érdek együttes teljesítéséhez a következő tanúsítható szabványokat, standardokat és más rendszereket tudja igénybe venni.
Hatósági követelmények:
HACCP, Nyomonkövethetőség, Minimum higiéniai ismeretek
Kereskedői standardok:
BRC -Global, BRC IOP, BRC- Distribution, BRC Packaging, IFS-Food, IFS-Logistics,
IFS Packaging, IFS-PACsecure, FSSC 22000, GLOBALGAP, GMP+FSA
Nemzetközi szabványok, standardok:
MSZ EN ISO 22000, FSSC 22000
Szolgáltatásaink:
- Élelmiszer biztonsági rendszerek kidolgozása, tanácsadás, felkészítés tanúsító auditra
- Rendszerismereti képzések, amelyek a működtetéshez szükséges kompetenciákat biztosítják
Az irányítási rendszerek olyan tagjait válogattuk az „Élelmiszerbiztonság” csoportba, amelyek vállalkozását biztonságos és egészséges élelmiszerek előállításában, forgalmazásában, a törvényi kötelezettségek teljesítésében és versenyképessége javításában segítik.