RENDSZERISMERETI KÉPZÉSEK

Hogyan hasznosulnak az Irányítási rendszerek?

Szerezze meg az irányítási rendszerek megismeréséhez, müködtetéséhez és felügyeletéhez szükséges ismereteket

Az irányítási rendszerek bevezetése vállalkozása rendszerbefoglalt, dokumentált, nyomonkövethető működését, a tevékenységek átláthatóságát és az előírások, vevői elvárások teljesítését segítik. Emellett a vállalkozása tevékenységeit folyamatokba rendezik, a folyamatokat szabályozzák, az elvégzett tevékenységeket és azok eredményeit dokumentálási rendszerrel igazolhatóvá, visszakereshetővé, nyomonkövethetővé teszik, mindezzel az erőforrások kihasználását növelik. Az előírásokat és a vevői elvárásokat teljesítik és versenyelőnyt biztosítanak a versenytársakkal szemben. 

A rendszerismereti képzések segítik vállalkozását abban, hogy a szabványokon, standardokon alapuló irányítási rendszerek a szervezeti kultúra részévé váljanak. Az alkalmazottak széles körének bevonása segíti a rendszer iránti elköteleződésen keresztül annak felismerését, hogy az irányítási rendszerek bevezetése és eredményes működése javítja a vállalkozás eredményeit, ami az ő alkalmaztatásuk biztosítéka is.

Rendszerismereti képzéseinket sikeresen elvégző résztvevők a megszerzett ismereteikkel felkészülten és elkötelezetten tudnak részt venni a minőségirányítási, környezetvédelmi, munkabiztonsági és élelmiszerbiztonsági rendszerek kiépítésében, fenntartásában, működtetésében, ellenőrzésében és fejlesztésében.

Tanegységek

Az alábbi tananyag egységek önállóan is és együtt is hatékonyan alkalmazhatók

Minőségügyi rendszerek képzés

Célja: A képzés sikeres elvégzésével a résztvevő megismeri és megérti a minőségirányítási rendszerek gyakorlati hasznát. Képes felkészülten és hatékonyan felismerni a munkavégzése során felmerülő minőségügyi problémákat és javaslataival mérsékelni tudja a kockázatot, illetve meg tudja azt szüntetni. Megérti a szervezeti szintű önértékelés jelentőségét és saját szerepét a fenntartható fejlődés szervezeti szintű erőfeszítéseiben.

Tartalma, megszerezhető kompetenciák: Minőségügyi alapismeretek (fogalmak, történet, alkalmazás területei, fogyasztóvédelem jogi alapjai), az ISO szabványok felépítése; folyamatok, mint az egységességet, vezérlőelvek, mint a különbözőségeket biztosító tartalom meghatározó rendszerelemek megismerése és gyakorlati alkalmazása. A PDCA körfolyamat, nem megfelelőségek értékelésének és a javító intézkedések meghatározásának módjai és tartalma, gyakorlata.

Az ISO 9001 alapszabvány és a belőle leszármaztatott szakterület specifikus szabványok megismerése, az integrálás alapelvei és gyakorlati alkalmazása. Az irányítási rendszerek mint a szabályozás technológiái; Gyakorlati alkalmazások. Minőség, biztonság, költség összefüggések alapelvek. Gyakorlati megvalósulások. Önértékelésen alapuló rendszerek (TQM, EFQM) alapjainak megismerése, gyakorlati alkalmazások. Fenntartható fejlődés alapelveinek (gazdasági-környezeti-szociális) és a  különböző tevékenységek környezetre gyakorolt hatásait korlátozó-szabályozó szabványok megismertetése.

Képzési idő: 32 tanóra (24 elmélet + 8 gyakorlat)
Vizsga: írásbeli/ szóbeli
Felnőttképzési NMH Nyilvántartási számunk: E-000179/2014

Munkavédelmi rendszerek képzés

Célja: Megismertetni a munkavédelem, munkabiztonság alapelveit, jogi szabályozásának alapjait, irányítási rendszereit, alkalmazásuk szerepét és működtetésük módszereit. A képzést sikeresen elvégző személy munkavégzése során képes felkészülten és hatékonyan kezelni a baleseteket, képes az újraélesztésre. Mérsékelni tudja a kockázatokat, illetve meg tudja azt szüntetni. Megérti a szervezeti szintű munkavédelmi rendszer jelentőségét és abban saját szerepét.

Tartalma és a megszerezhető kompetenciák: Munkavédelmi alapismeretek elsajátítása. Ezen belül: szakterületei (munkabiztonság, munkaegészségügy) és azok szerepe, alapfogalmak, a munkavédelemre vonatkozó jogszabályok rendszere. A munkavédelem megelőző intézkedéseinek megismerése. Ezen belül: személyi, szervezési és tárgyi követelmények. A balesetek azonosításának és a szükséges intézkedéseknek készségszintű elsajátítása. Ezen belül munka- és üzemi baleset elkülönítése, technikai és adminisztrációs teendők, újraélesztés.

MSZ 28001 (OHSAS 28001) szellemében történő munkavégzés megismerése. Ezen belül: a szabvány célja, veszélyazonosítás, kockázatértékelés és a kockázat kézben tartásának meghatározása. A munkavédelem azonosítása a fenntartható fejlődés szociális kérdései között. Ezen belül: az ÖKO-STANDARD célja és alkalmazásának szervezeti szinten várt eredményei a munkavédelem és a szociális jólét területén.

Képzési idő: 32 tanóra (24 elmélet + 8 gyakorlat)
Vizsga: szóbeli/írásbeli
Nyilvántartásba vétel száma: E-000179/2014/D003

Környezetvédelmi rendszerek képzés

Célja: Megismertetni a környezetvédelem, alapelveit, jogi szabályozását, a környezetvédelmi rendszerek gyakorlati hasznát. A képzést sikeresen elvégző személy képes felkészülten és hatékonyan felismerni a munkavégzése során felmerülő környezeti problémákat és javaslataival mérsékelni tudja a kockázatot, illetve meg tudja azt szüntetni. Megérti a környezetvédelem önértékelésen alapuló rendszerének előnyeit és megismeri a környezetvédelem fenntartható fejlődésbeli szerepét.

Tartalma és a Megszerezhető kompetenciák: Környezetvédelmi alapismeretek elsajátítása (fogalmak, környezeti tényezők, környezetvédelem kialakulása, fejlődése, a környezetpolitika eszközei). A környezetvédelem hatályos jogi szabályozása (hulladékgazdálkodás, levegővédelem, vízvédelem, zajszennyezés, veszélyes anyagok és vegyi anyagok, katasztrófavédelem). ISO 14001 szellemében történő munkavégzés megismerése. Ezen belül: a szabvány célja, általános követelmények, nem megfelelőségek értékelésének módjai, javító intézkedések meghatározásának módjai.
Az EMAS önértékelésen alapuló rendszer alapjainak megismerése (célja, elnyerésének módja és előnyei).
A környezeti fenntarthatóságnak, mint a fenntartható fejlődés elemének megismerése. Ezen belül a környezeti fenntarthatóság története és elért eredményei.

Képzési idő: 32 tanóra (24 elmélet + 8 gyakorlat)
Vizsga: szóbeli/írásbeli
Nyilvántartásba vétel száma: E-000179/2014/D003

Élelmiszerbiztonsági rendszerek képzés

Célja: Megismertetni az élelmiszerbiztonság alapelveit, jogi szabályozásának alapjait, a különböző élelmiszerbiztonsági szabványokat, standardokat, alkalmazásuk szükségességét, működtetésük módszereit. Az élelmiszerbizotnsági rendszerek gyakorlati hasznának megismerésével a képzést sikeresen elvégző személy képes felkészülten és hatékonyan felismerni az élelmiszeripari munkavégzése során felmerülő élelmiszerbiztonsági problémákat és javaslataival mérsékelni tudja a kockázatot, illetve meg tudja azt szüntetni. Megérti a szervezeti szintű élelmiszerbiztonság jelentőségét és azonosítani tudja saját szerepét a termék fogyasztókra gyakorolt hatásában.

Tartalma és a Megszerezhető kompetenciák: Élelmiszerbiztonsági alapismeretek elsajátítása (fogalmak, történet, közegészségügyi-, járványügyi-, élelmiszer toxikológiai alapismeretek, jogi háttér). Ismetetek az élelmiszerek fizikai-, kémiai-, és biológiai szennyeződésésének forrásairól és a szennyeződések megelőzésének, megszüntetésének eljárásairól, gyakorlati megvalósításairól. Az önértékelésen alapuló HACCP rendszer gyakorlatának megismerése. Tanúsítható élelmiszerbiztonsági rendszerek (IFS, BRC, ISO 22000 és FSSC 22000) közös vonásainak megismerése, összehasonlító élelmiszerbiztonsági és éleliszermenedzsment ismeretek.

Képzési idő: 32 tanóra (24 elmélet + 8 gyakorlat)
Vizsga: szóbeli/írásbeli
Felnőttképzési NMH Nyilvántartási számunk: E-000179/2014

Minőségi feltételek vizsgálata képzés

Célja: Olyan szakemberek képzése, akik a minőségi feltételek figyelembe vételével, felkészülten és hatékonyan tudják az alkalmazó szervezetnél meglévő irányítási rendszer(eke)t fenntartani, működését ellenőrizni és továbbfejleszteni.

Tartalma, megszerezhető kompetenciák: auditok fajtái és célja, külső fél általi, vevői, belső audit jellemzői. Irányítási rendszerek auditálásának alapkövetelményei, az ISO 19011 szabvány alapján.
Audit program, audit terv, audit kérdéslista tartalmi követelményei.
Auditjelentés. Audit kimenetek: megfelelés, eltérés, fejlesztési potenciál. Irányítási rendszerek auditálásának módszerei, az ISO 19011 szabvány alapján. Belső auditálásra szolgáló kérdéslista összeállítása. Audit bizonyítékok összegyűjtése, információk fajtái, minősítés. Nem-megfelelőség dokumentálása, helyesbítő és megelőző intézkedések meghatározása, hatékonyságának értékelése. Audit lezárása. Egyéb minőségfejlesztésben alkalmazott technikák.

Képzési idő: 32 tanóra (10 elmélet + 22 gyakorlat)
Vizsga: írásbeli/ szóbeli
Felnőttképzési NMH Nyilvántartási számunk: E-000179/2014

Kockázatmenedzsment képzés

Célja: Az egyes irányítási rendszerek részeként alkalmazott vagy szükségszerűen alkalmazandó kockázatértékelési módszertanok megválasztási és felhasználási képessége. A kockázatmenedzsment gyakorlati hasznának és rendszerszintű alkalmazásának ismerete útján az üzletmenet folytonosságának biztosításához javaslattételi, elemzési és döntési képesség.

Tartalma, megszerezhető kompetenciák: A kockázatmenedzsment szakkifejezései, alapelvei, keretmodellje és folyamata
A kockázatok azonosítása, a veszélyek meghatározása, kockázatértékelés és a megfelelő eszköz (módszer) kiválasztása. Diszkrét és fuzzy értékelés.
A kockázatkezelés alkalmazási területei.
A kockázatmenedzsment irányítási rendszerekben történő alkalmazása.

Képzési idő: 32 tanóra (10 elmélet + 22 gyakorlat)
Vizsga: írásbeli/ szóbeli
Felnőttképzési bejelentési számunk: B/2021/002077

Belső auditálás gyakorlata

Célja: Olyan szakemberek képzése, akik felkészülten és hatékonyan tudják az alkalmazó szervezetnél meglévő irányítási rendszer(eke)t fenntartani, működését ellenőrizni és továbbfejleszteni valamint partnerei a külső szervezeteknek az irányítási rendszerrel/rendszerekkel kapcsolatos kérdéseikben.

Tartalma, megszerezhető kompetenciák: Auditok fajtái és célja, külső fél általi, vevői, belső audit jellemzői. Irányítási rendszerek auditálásának alapkövetelményei, az ISO 19011 szabvány alapján.
Audit program, audit terv, audit kérdéslista tartalmi követelményei.
Auditjelentés. Audit kimenetek: megfelelés, eltérés, fejlesztési potenciál. Irányítási rendszerek auditálásának módszerei, az ISO 19011 szabvány alapján. Belső auditálásra szolgáló kérdéslista összeállítása.
Audit bizonyítékok összegyűjtése, információk fajtái, minősítés.
Kérdezési technikák, verbális és nonverbális kommunikáció.
Nem-megfelelőség dokumentálása, helyesbítő és megelőző intézkedések meghatározása, hatékonyságának értékelése. Audit lezárása. Egyéb minőségfejlesztésben alkalmazott technikák.

Képzési idő: 32 tanóra (10 elmélet + 22 gyakorlat)
Vizsga: írásbeli/ szóbeli
Felnőttképzési NMH Nyilvántartási számunk: E-000179/2014

Energiairányítási rendszerek

Célja: Az energiairányítási rendszerek követelményeinek, és a követelmények teljesítéséhez szükséges ismeretek, eszközrendszerek megismerése, amelyek felhasználása segíti az energiateljesítményt, hatékonyságot és az energiafelhasználás módját.

Célcsoportja: Minden alkalmazott, aki munkája során hozzá kíván járulni egy energiatudatos szervezeti kultúra kialakításához, hogy segítse munkáltatója ilyen irányú törekvéseit.

Megszerezhető kompetenciák: Energiairányítási rendszerekkel kapcsolatos alapismeretek elsajátítása. Az energiával való hatékony gazdálkodási kényszerből adódó szervezeti törekvéseket támogató ismeretek megszerzése. A meg nem újuló természeti erőforrások kimerülésével, és a megújuló természeti erőforrások túlhasználatával járó veszélyek, és az ellenük való védekezés lehetőségeinek megismerése. Az energiairányítás körébe tartozó szabványok – ISO 50001- alapismeretei benne: gyakorlati alkalmazásuk eszközrendszerei. Az enerigával való gazdálkodás, a megújuló energiák felhasználása, a környezeti terhelések csökkentése területén szerzett ismeretek felhasználása a vállalkozás gazdálkodásában.

Képzési idő: 20 tanóra (16 elmélet + 4 gyakorlat)
Vizsga: teszt
Felnőttképzési NMH Nyilvántartási számunk: E-000179/2014

Információbiztonság képzés

Célja: megismertetni az információvédelem és biztonság (ISMS) alapelveit, megvalósítását segítő irányítási rendszereket, azok eszközeit és módszereit.

Célcsoport: mindazok, akik egy vállalkozás információ vagyonának védelmében érintettek, és ismereteiket fel kívánják használni információvédelmi rendszerek kiépítésében, működtetésében.

Megszerezhető kompetenciák: Az információ vagyon védelmével kapcsolatos alapismeretek elsajátítása. Ezen belül: az információvédelem és biztonság rendszereinek, módszereinek a fejlődésre, jelenlegi helyzete, szerepe.
Információ védelmi ISO/IEC 27001 szabvány megismerése, követelményei, módszerei, alkalmazása. Az informatikai eszközök és rendszerek biztonsági tulajdonságainak értékelését segítő ISO/IEC 15408 szabványok megismerése, követelményei, módszerei és alkalmazása. Az információbiztonság és védelem rendszereinek kidolgozásában, működtetésében való részvételt biztosító ismeretek megszerzése.

Képzési idő: 20 tanóra (16 elmélet + 4 gyakorlat)
Vizsga: teszt

Felnőttképzési NMH Nyikvántartási számunk: E-000179/2014 // A Program Nyilvántartási száma: E-000179/2014/DOO1-D006