Változik az ISO 50001 kötelezettség 2026.01.01-től

Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 2026.01.01. naptól hatályos követelményei megváltoztatják az energetikai auditra vagy ISO 50001 tanúsításra kötelezettek körét!

Az egyúttal módosult, az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. Korm. rendelet is, amely változás értelmében az energetikai audit

A változások lényege:

Az Európai Parlament és a Tanács (Eu) 2023/1791 Irányelvének hazai joggyakorlatba átültetéseként a 2015. évi LVII. törvényben korábban a NAGYVÁLLALATOK, mint kötelezettek HELYÉBE az alábbi meghatározás kerül:

„22. § (1b) Energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet esetében a kötelező energetikai auditálás első elvégeztetésének határideje azon év október 10. napja, amelyet megelőző három évben az összes energiahordozót együttvéve AZ ÁTLAGOS ÉVES ENERGIAFOGYASZTÁSA MEGHALADTA A 10 TJ MENNYISÉGET, függetlenül a 22/B. § (1) bekezdése szerinti regisztráció megtörténtétől.”

A kapcsolódó 122/2015. Korm. rendelet új bekezdéssel követelménnyel egészül ki:

„13. § (9)  Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet az energetikai auditokból származó ajánlások alapján konkrét és megvalósítható végrehajtási tervet dolgoz ki. A végrehajtási tervben meg kell határozni az audit egyes ajánlásainak végrehajtására irányuló intézkedéseket, amennyiben az műszakilag, illetve gazdaságilag megvalósítható. A végrehajtási tervet be kell nyújtani a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője részére. A végrehajtási tervben szereplő intézkedések felülvizsgálatára az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet költségszakértőt bízhat meg. Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet a VÉGREHAJTÁSI TERVEKRŐL ÉS AZ AJÁNLÁSOK VÉGREHAJTÁSI ARÁNYÁRÓL ÉVES JELENTÉST KÉSZÍT, AMELYET A TÁRGYÉVET KÖVETŐ ÉV MÁRCIUS 31-IG HONLAPJÁN KÖZZÉTESZ.

Mit jelent mindez a gyakorlatban?

Egyrészt egyes nagyvállalatok, amelyek tevékenységük folytán energiafelhasználásuk tekintetében nem voltak jelentősek kikerülnek a kötelezettek köréből, miközben az eddig nem kötelezett kis- és középvállalkozások (KKV) közül a jelentős energiafelhasználásúak bekerülnek a kötelezettek közé.

Másrészt az energetikai audittal rendelkező kötelezettek ezentúl éves energiahatékonysági terv alapján a konkrétan végrehajtott fejlesztéseikről és az azokkal elért energiamegtakarításukról a honlapjukon be kell, hogy számoljanak a nyilvánosság felé.

Utóbbi azért jelentős változás, mert a négyévenkénti energetikai auditálási feladaton kívül, a periódus közbenső éveiben is konkrét cselekvést és dokumentálást vár el a jogalkotó.

Honnan tudja, hogy Ön kötelezett?

Az alábbi átváltás és néhány példa segít a kérdés megválaszolásában:

1kWh = 3.600.000J = 3,6⋅106J = 3,6MJ

és

1.000.000 MJ = 1 TJ

A leggyakoribb energiahordozó jellemzőinek átszámítási táblázata segítséget ad annak beazonosítására, hogy kötelezettség áll-e fenn? Alább pár egyszerű példán keresztül mutatjuk be azt, hogy akár egy-egy energiahordozó esetén is kötelezetté válhat a szervezet, nem is beszélve a teljes szervezeti energiamixet!

pl. 30.000 MWh éves villamosenergiafelhasználás esetén: 10,8 TJ

pl. 290.000 m3 éves földgázfelhasználás esetén: 10,06 TJ

pl. 280.000 liter éves dízelolaj felhasználása esetén: 10,07 TJ

Mit kell tenni?

Egyrészt az új kötelezetteknek regisztrálniuk kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendszerében, 2026. június 30-ig.

Másrészt az új kötelezetteknek a MEKH által regisztrált energetikai auditorral energetikai auditálást végeztetni vagy -ami a vevők és az alkalmazók körében is elismerten jobb megoldás- ISO 50001:2018 rendszert kell bevezetni és akkreditált tanúsítószervezettel tanúsíttatni, 2026. október 10-ig.

Szolgáltatásunk:

KÉRJE AJÁNLATUNKAT!

Tegye fel kérdéseid

Bármilyen szabvány vagy folyamat bevezetésére is van szüksége, teljeskörű rendelkezésére állunk az igényfelméréstől, a bevezetésen és az audit felügyeletén át, a munkatársak betanításáig

Kapcsolatfelvételi űrlap (Kapcsolati oldal)