Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény 2026.01.01. naptól hatályos követelményei megváltoztatják az energetikai auditra vagy ISO 50001 tanúsításra kötelezettek körét!
Az egyúttal módosult, az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. Korm. rendelet is, amely változás értelmében az energetikai audit
A változások lényege:
Az Európai Parlament és a Tanács (Eu) 2023/1791 Irányelvének hazai joggyakorlatba átültetéseként a 2015. évi LVII. törvényben korábban a NAGYVÁLLALATOK, mint kötelezettek HELYÉBE az alábbi meghatározás kerül:
„22. § (1b) Energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet esetében a kötelező energetikai auditálás első elvégeztetésének határideje azon év október 10. napja, amelyet megelőző három évben az összes energiahordozót együttvéve AZ ÁTLAGOS ÉVES ENERGIAFOGYASZTÁSA MEGHALADTA A 10 TJ MENNYISÉGET, függetlenül a 22/B. § (1) bekezdése szerinti regisztráció megtörténtétől.”
A kapcsolódó 122/2015. Korm. rendelet új bekezdéssel követelménnyel egészül ki:
„13. § (9) Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet az energetikai auditokból származó ajánlások alapján konkrét és megvalósítható végrehajtási tervet dolgoz ki. A végrehajtási tervben meg kell határozni az audit egyes ajánlásainak végrehajtására irányuló intézkedéseket, amennyiben az műszakilag, illetve gazdaságilag megvalósítható. A végrehajtási tervet be kell nyújtani a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője részére. A végrehajtási tervben szereplő intézkedések felülvizsgálatára az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet költségszakértőt bízhat meg. Az energetikai auditálásra kötelezett gazdálkodó szervezet a VÉGREHAJTÁSI TERVEKRŐL ÉS AZ AJÁNLÁSOK VÉGREHAJTÁSI ARÁNYÁRÓL ÉVES JELENTÉST KÉSZÍT, AMELYET A TÁRGYÉVET KÖVETŐ ÉV MÁRCIUS 31-IG HONLAPJÁN KÖZZÉTESZ.”
Mit jelent mindez a gyakorlatban?
Egyrészt egyes nagyvállalatok, amelyek tevékenységük folytán energiafelhasználásuk tekintetében nem voltak jelentősek kikerülnek a kötelezettek köréből, miközben az eddig nem kötelezett kis- és középvállalkozások (KKV) közül a jelentős energiafelhasználásúak bekerülnek a kötelezettek közé.
Másrészt az energetikai audittal rendelkező kötelezettek ezentúl éves energiahatékonysági terv alapján a konkrétan végrehajtott fejlesztéseikről és az azokkal elért energiamegtakarításukról a honlapjukon be kell, hogy számoljanak a nyilvánosság felé.
Utóbbi azért jelentős változás, mert a négyévenkénti energetikai auditálási feladaton kívül, a periódus közbenső éveiben is konkrét cselekvést és dokumentálást vár el a jogalkotó.
Honnan tudja, hogy Ön kötelezett?
Az alábbi átváltás és néhány példa segít a kérdés megválaszolásában:
1kWh = 3.600.000J = 3,6⋅106J = 3,6MJ
és
1.000.000 MJ = 1 TJ
A leggyakoribb energiahordozó jellemzőinek átszámítási táblázata segítséget ad annak beazonosítására, hogy kötelezettség áll-e fenn? Alább pár egyszerű példán keresztül mutatjuk be azt, hogy akár egy-egy energiahordozó esetén is kötelezetté válhat a szervezet, nem is beszélve a teljes szervezeti energiamixet!

pl. 30.000 MWh éves villamosenergiafelhasználás esetén: 10,8 TJ
pl. 290.000 m3 éves földgázfelhasználás esetén: 10,06 TJ
pl. 280.000 liter éves dízelolaj felhasználása esetén: 10,07 TJ
Mit kell tenni?
Egyrészt az új kötelezetteknek regisztrálniuk kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) rendszerében, 2026. június 30-ig.
Másrészt az új kötelezetteknek a MEKH által regisztrált energetikai auditorral energetikai auditálást végeztetni vagy -ami a vevők és az alkalmazók körében is elismerten jobb megoldás- ISO 50001:2018 rendszert kell bevezetni és akkreditált tanúsítószervezettel tanúsíttatni, 2026. október 10-ig.
Szolgáltatásunk: