Munkavédelem, munkabiztonság, foglalkozás-egészségügy fogalmak és területek
Hol a helye a munkavédelemnek?
A társadalmakban különös fontossága van a rendelkezésre álló termelési tényezők védelmének.
A természeti erőforrások (ásványkincs, energiaforrások, termőföld, élővilág) védelme a környezetvédelem feladata.
A dolgozó emberről, egészségéről, munkaképességének megőrzéséről a munkavédelem gondoskodik, az alábbi területek szabályozásával.
A munkavédelem a munkavégzésre vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények rendszere, ami a következő területre terjed ki:
- Egészséges munkahelyek kialakítása, a megfelelő műszaki és higiéniai követelmények biztosítása
- Munkaeszközök
- Veszélyes anyagok
- Munkaszervezés és munkaidő
- Kiemelt csoportok védelme
- Munkavédelmi szervezet kialakítása és működtetése
Ezeken a területeken megvalósított szakszerű programok biztosítják a munkahelyi egészség és biztonság kialakítását és fenntartását.
A munkavédelem tárgyi és személyi összetevői sokféle kapcsolatrendszerben léteznek.
A munkavédelem tárgyi összetevői olyan munkaszervezeti formák, munkamódszerek, technológiák, biztonsági eszközök alkalmazása, kialakítása, amelyek a baleseti veszélyt a lehető legkisebb mértékre korlátozzák.
A tárgyi feltételek érvényesülnek az általános és a részletes egyes foglalkozásokra, szakmákra vonatkozó egészségvédő előírásokban és azok megvalósításában.
Nem kevésbé fontosak a munkavédelem személyi feltételei.
Személyi feltételek körébe tartoznak a testi, pszichológiai felkészültség, a megfelelő szakképzettség, a foglalkozásban való tájékozottság, a biztonsági előírások ismerete és tudatos gyakorlati alkalmazása.
Az előbbi a szakmai képzéssel, megfelelő szakmai képesítésű személy alkalmazásával, az utóbbi a balesetelhárítási alapképzéssel, és a rendszeresen ismétlődő képzéssel valósítható meg.
A balesetek okai és következményei ezekkel a tárgyi és személyi feltételekkel függnek össze, amiben a munkáltatónak és a munkavállalónak egyaránt komoly a felelőssége és nélkülözhetetlen az elkötelezettsége.
A munkavédelem területei:
A munkabiztonság: az egészséges munkavégzés technikai, műszaki és szervezési feltételrendszere. Meghatározza a munkakörülményeket és a munkavégzés szabályait. Célja a balesetek megelőzése, a bekövetkezett balesetek vizsgálata, az ismétlődések megakadályozása.
Feladata a veszélyforrások feltárása, kiküszöbölése, vagy erre való felkészítés.
A foglalkozás-egészségügy körébe a munkakörnyezetben előforduló egészségkárosító fizikai és/vagy kémiai ártalmak tartoznak, így a különféle munkakörök higiéniás követelményeit foglalja össze.
A nem megfelelő tárgyi és/vagy személyi feltételek mellett végzett munkavégzésből származó balesetek sújtják a munkavállalót, munkáltatót és a társadalmat.
Valóban olyan feladat ez, amelyben csak valamennyi érintett (munkáltató és munkavállaló) rendkívül erős elkötelezettsége, és a feladatok rendszerbefoglalása, és a teljesítések igazolhatósága hozhat és tarthat fenn igazi eredményt.
Itt és most újból fel kell tenni a kérdést!:
Milyen az én vállalkozásom munkabiztonsága?
Tudok-e eleget az ezt szabályozó rendszerekről?
A folytatásban ezekről a rendszerekről, mint készen megvásárolható szabályozásokról olvashat!