Az MDR (EU 2017/745) rendelet 2020. május 26-án lépett volna hatályba. A COVID-19 megjelenésével kialakult válság azonban új helyzetet hozott.
Az új helyzetben lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy biztosítsák a szükséges orvosi kezelést a betegek számára.
Maga az EU 2017/745 MDR rendelet érvénybelépésekor új szabályzási keretet hoz létre az orvostechnikai eszközök tekintetében és jelentősen megerősíti a jelenlegi szabályzás olyan kulcsfontosságú elemeit, mint a bejelentett szervezetek felügyelete, megfelelőségi eljárások, klinikai vizsgálatok és értékelések, piacfelügyelet, nyomon követhetőség.
A rendkívüli körülmények jelentős hatást gyakorolnak a rendelet hatálya alá tartozó olyan területekre, mint a bejelentett szervezetek kijelölése, az orvostechnikai eszközök forgalomba hozatala, elérhetősége.
Tekintettel azonban a jelenlegi kihívás példátlan mértékére bizonyos, hogy a tagállamok nem lennének képesek az EU 2017/745 követelményeit maradéktalanul teljesíteni, ami veszélyeztetné az orvostechnikai eszközök forgalmát, így a betegellátást.
Ezért az Európai Bizottság javaslatára az Európai Parlament és Tanács, EU 2020/561,
2020. április 23-i rendeletével egy évvel,
2021. május 26-ig meghosszabbította
az EU 2017/745 rendelet meghatározott rendelkezései hatályba lépésének időpontját.
Az EU 2017/745 azon rendelkezései azonban alkalmazhatók, amelyek lehetővé teszik a nemzeti hatóságok számára, hogy kellően indokolt kérésre engedélyezzék olyan orvostechnikai eszközök forgalomba hozatalát, amelyekre a megfelelőségi eljárást nem hajtották végre.(„nemzeti eltérés”).
A rendelet azt is lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy kivételes esetekben, korlátozott ideig kiterjessze a nemzeti eltérés érvényességét az Unió területére („uniós szintű eltérés”) Az Unióra kiterjedő eltérések lehetővé teszik a létfontosságú orvostechnikai eszközök Uniós hiányának elkerülését.