Az IFS Food Standard új, 8. verziója 2023 áprilisában jelent meg.
Az IFS Food 7-ről az IFS Food 8-ra való átmenet időszaka 2023. október 1-jén kezdődik. 2024. január 1-jétől az IFS Food 8-as verziójának auditálása kötelező lesz.
Az IFS a felülvizsgálat okaként az új Codex Alimentariushoz, a Global Food Safety Initiative (GFSI 2020) referenciakritériumokhoz, valamint az új ISO 22003-2 termék- és folyamatszabványokhoz való igazodást említi.
A változás oka
Az IFS Food V8 szabvány a közelmúltban felülvizsgált BRCGS Food 9 és FSSC Version 6 szabványokhoz hasonlóan célja, hogy tükrözze a Global Food Safety Initiative (GFSI 2020), a Codex Alimentarius Általános Higiéniai Alapelvei legújabb változatának referenciakritériumait, valamint az ISO 22003-2 szabvány új kiadását. Ezenkívül az IFS Doctrine szabályozása és az érintettek visszajelzései beépültek az új 8-as verzióba.
A felülvizsgálat során különös figyelmet fordítottak a világosabb, egyszerűbb és gyakorlatiasabb megfogalmazásra.
A legjelentősebb általános változások az IFS Food 8-ban
- A „B” besorolás eltéréssé vált: szinte teljes megfelelés: 15 pont, KO-követelmény esetén: 0 pont
- KO-követelmény: A-val, B-vel vagy D-vel (= KO) pontozható, C pontozás már nem lehetséges
- A be nem jelentett auditok „Star státuszt” kapnak, ez látható lesz az adatbázisban és a tanúsítványon is
- Az ellenőrzési követelmények 6 helyett 5 fejezetben vannak egyesítve; 234 követelmény van a 7-es verzió 237-hez képest, ezek közül 5 új, nyolc pedig össze lett vonva vagy törölve
- Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) már szerepelhet a tanúsítványon
- Az „audit” szó ismét használatos, az „értékelés” helyett
- A szabványban az olyan szavakat, mint például az „elérhető”, „megvan” vagy „megvalósítva”, a három kapcsolódó „dokumentált, megvalósított és karbantartott” kifejezés helyettesíti.
- A szövegben az olyan gyakoriságokat, mint a „rendszeres” és „éves” pontos időtartamok (12 hónap, 3 hónap) váltják fel.
- Az „élelmiszerbiztonság és termékminőség” gyakran a négy kapcsolódó „élelmiszerbiztonság, termékminőség, jogszerűség és eredetiség” kifejezéssel van helyettesítve.
Az összes fontos változás áttekintése 1-2. fejezet
Az összes fontos változás áttekintése 3. fejezet