A mozaikszó az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) angol szavak első betűiből áll, azaz megfelel a fenntartható fejlődés három pillérének.
Az ESG az alkalmazók fenntarthatóság-szempontú kockázatainak és lehetőségeinek folyamatos felügyeletét és a fenntarthatósági teljesítményük növelését célozza meg.
Magyarországon az ESG követelmények kialakításának története egy törvény és egy törvénymódosítással vette kezdetét. A két követelmény tartalma madártávlatból az alábbiak szerint foglalható össze.
Tevékenység jogszabályok szerinti tartalma | |
2023. évi CVIII. törvény | 2000. évi C. törvény (III/A.fejezet) |
ESG beszámoló | Fenntarthatósági jelentés |
A kettőt együtt kell értelmezni és megfelelést biztosítani. | |
Követelmények | + Követelmények |
A vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettsége:a) a kockázatkezelési rendszer létrehozása,
b) a belső felelősségvállalási stratégia és rendszer kialakítása, c) a rendszeres kockázatelemzések elvégzése, d) a megelőzési és korrekciós intézkedések megállapítása a vállalkozás saját üzleti hatáskörében és a közvetlen szállítóival szemben, e) az ESG adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése, és f) a közvetlen szállítók nyilatkoztatása a felmerülő kockázatok tekintetében. |
-Tervek a szénnel, olajjal és gázzal kapcsolatos tevékenységeknek való kitettség csökkentésére.-Célok ismertetése, beleértve adott esetben a legalább 2030-ra és 2050-re vonatkozó abszolút üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentési célértékeket, a vállalkozó által e célok elérése felé tett előrehaladás ismertetése
-az ügyviteli, ügyvezető szervek és felügyelő testületek fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos szerepének ismertetése, valamint az említett szerep betöltéséhez szükséges szakértelmük és készségeik vagy az ilyen szakértelemhez és készségekhez való hozzáférésük -a vállalkozó fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos politikáinak ismertetése -a fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó, az ügyviteli, ügyvezető szervek és felügyelő testületek tagjainak kínált ösztönző rendszerek meglétére vonatkozó információk; -a vállalkozó által a fenntarthatósági kérdések tekintetében és adott esetben az egyéb, vállalkozásokra vonatkozó, az átvilágítási eljárás lefolytatásával kapcsolatos uniós követelményekkel összhangban végrehajtott átvilágítási eljárás -lényeges mutatók. -A vállalkozónak a fenntarthatósági jelentést a fenntarthatósági beszámolási standardoknak megfelelően kell elkészítenie.* *2023/2772 Irányelv 10. cikkelye, az átmeneti szabályok szerint a GRI alkalmazható az első 3 évben, amíg ágazatspecifikus ESRS szabványok nem jelennek meg. |
Tanúsítás | Bizonyossági véleményeztetés |
A fentiekhez tartozik az a kiegészítés, hogy az ún. „beszámolási standardok” alkalmazásával ágazatonként, országon belül és országok között is összehasonlíthatóvá válik az egyes alkalmazók fenntarthatósági teljesítménye.
A hazai jogi szabályozás végrehajtási rendeletei kiterjednek majd a technikai részletekre is, addig azonban a nemzetközi jó gyakorlatokkal lehet (kell) megfelelni a kötelezettségnek.
Az ESG követelményeinek való megfelelést nem lehet egyik napról a másikra letudni. A szervezetre és érdekelt feleire jellemző, strukturált adatgyűjtés és elemzés az alapja.
Mit jelent ez?
Az alábbi lépesek elvezethetnek a célállapothoz, amit kétféle képen lehet azonosítani. Egyrészt az ESG megfelelés biztosításaként, másrészt a fenntarthatósági teljesítmény PDCA alapú növelésével. Utóbbi azt jelenti tehát, hogy az ESG nem egy statikus állapot rögzítését követeli meg! Sőt! Célok kitűzésével, valamint a szervezet változó kontextusának és érdekelt feleinek igényeiben bekövetkező változásoknak figyelemmel követésével az ESG-t a fenntartható teljesítmény irányítási rendszereként kell értelmezni és alkalmazni!
Mit is kell tenni?
- Ágazati lehatárolás, folyamattérkép készítése.
- Érdekelt felek igényeinek meghatározásához módszer kialakítása és az igények azonosítása, a közvetlen beszállítókig.
- Felügyelhetőség és befolyásolhatóág határainak azonosítása.
- Környezeti és társadalmi, valamint gazdasági tényezők és hatások meghatározása („kettős lényegesség” elvének alkalmazásával és három időtávon), továbbá kritikus határértékek azonosítása.
- Fenntarthatósági politika megfogalmazása.
- Fenntarthatósági stratégia.
- Teljesítményjellemzők, és az adatgyűjtés rendszerének meghatározása.
- Kockázatkezelés üzleti folyamatokba építése.
- Szükség szerinti megelőzési célok és programok azonosítása.
- ÜHG kibocsátási célértékek megfogalmazása -beleértve a fosszilis energiaforrásokról való leválást is- az alkalmazható teljesítményjellemzők alapján.
- Felügyeleti rendszer és a beavatkozás módjának megtervezése.
- Panaszkezelési rendszer meghatározása.
- Vezetők kompetenciaértékelése és fejlesztése képzéssel.
- Vezetői ösztönzési rendszer meghatározása.
- Vezetőségi átvizsgálás
- ESG jelentés véglegesítése
Kapcsolódó írások: