ETM vs. EgTM

Energiateljesítmény mutató (2011.) és energiagazdálkodási teljesítménymutató (2019.) közötti különbség.

Az ISO 50006:2014 (Energy management systems – Measuring energy performance using energy baselines (EnB) and energy performance indicators (EnPI) – General principles and guidance) ajánlásai már korábban is ráirányították a figyelmet az ETM tervezésben, hogy az adatokat:

  1. normalizálni,
  2. a lényeges változókkal korrigálni kell.

Az ISO 50001:2011 alkalmazásakor a gyakorlatban ez nem minden esetben volt igazolható, holott az energetikai alapállapot meghatározása során is figyelembe kellett venni a különböző időszakok, illetve terhelések esetén eltérő energiafelhasználásokat.

A 2019. évi szabvány meghatározása szerint az energiagazdálkodási alapállapot: az energiagazdálkodási átvizsgálás alapján adott (tevékenységre jellemző) időszakra vonatkozó arányszám (pl.: kg, db, m3 -ra vetítve), amely alapot képez az energiagazdálkodás teljesítményének összehasonlítására.

Az energiagazdálkodási teljesítménymutató kialakításának menete.

Más az energiafelhasználás az irodaházak nyári és téli hónapjaiban is, a hűtési, illetve fűtési igények változása szerint alakuló energiahasznosítás-változások miatt.

Az energiagazdálkodási teljesítménymutatók (EgTM) meghatározása során figyelemmel kell lenni azokra az állandó tényezőkre, amik jelentősen befolyásolják az energiagazdálkodási teljesítményt és nem változnak rendszeresen. Ilyenek pl.: a létesítmény mérete, az épület energetikai jellemzői, a telepített berendezések kialakítása, folyamatos üzemű fogyasztók, a napi nyitva tartás, a végzett tevékenység.

Az energiagazdálkodási teljesítménymutatók (EgTM) meghatározása során figyelemmel kell lenni továbbá azon lényeges változókra, amelyek jelentősen befolyásolják az energiagazdálkodási teljesítményt és rendszeresen változnak. Ilyen pl.: külső hőmérséklet, beltéri hőmérséklet, havi munkanapok száma, megvilágítási szint, szélerősség, ügyfélszám (ajtónyitás), időszakosan használt fogyasztók.

Ezek közül azokat a számszerűsíthető tényezőket kell kiválasztani, melyek változása korrelál valamely energiafajta felhasználásával.

EgTM példa

EgTM kialakítás során:

  1. objektív adatokból kiindulva pl. meg kell határozni azt a hőfokot, amely a hűtés, illetve fűtés bekapcsolásához tartozik (határhőmérséklet);
  2. az elemzési időszakban (legalább 3 év, változatlan állandó tényezőkkel) a rendelkezésre álló objektív adatok keletkezésének/hozzáférésének periódusában meg kell határozni a határhőmérséklet feletti hőfokokra jellemző energiafelhasználási többletet;
  3. az objektív adattal igazolható egyéb lényeges változók közül ki kell választani azokat, amelyek alkalmazhatók, pl. munkaidő, effektív létszám.

Tegye fel kérdéseid

Bármilyen szabvány vagy folyamat bevezetésére is van szüksége, teljeskörű rendelkezésére állunk az igényfelméréstől, a bevezetésen és az audit felügyeletén át, a munkatársak betanításáig

Kapcsolatfelvételi űrlap (Kapcsolati oldal)