2020.09.25: a Codex Alimentarius Bizottság elfogadta a Code of Practice módosítását (General Principles of Food Hygiene (CXC 1-1969) és ennek HACCP melléklete) VÁLTOZÁSOK: Jelentős tartalmi és metodikai változások történtek, melyek lényegi elemei az alábbiak: Fogalmak és meghatározásuk. „CODEX General Principles of Food Hygiene” (Good Hygiene Practices, GHP) önálló fejezet a korábbi melléklet helyett. A GHP…

Tovább

Az akkreditálási eljárás folyamata Az akkreditálási eljárás értékelési (100 naptári nap) és döntéshozatali (30 naptári nap) szakaszokból áll. Menetrendje a következő: Az akkreditálás kérelemre indul, a teljes dokumentációt, a szükséges mellékletek csatolásával elektronikus úton kell benyújtani; A NAH-ot képviselő referens megvizsgálja a kérelmet benyújtó szervezet szakmai és egyéb szabványkövetelmények szerinti felkészültségét, erőforrásait az eljárás lefolytatásához,…

Tovább

Az ISO 15189  szabvány bevezetésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések A hatályos 60/2003. (X. 20) ESzCsM rendelet szerint a szabvány szerinti laboratóriumi minőségirányítási rendszer bevezetését és a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által végzett akkreditálást a különböző progresszivitású laboratóriumok számára az alábbi határidőkkel teszi kötelezővé: Orvosi laboratóriumi diagnosztika, II. szint, határidő; 2024.01.01 Orvosi laboratóriumi diagnosztika, molekuláris genetikai laboratóriumi…

Tovább

6. (cikkely) Az erőforrásokkal kapcsolatos követelmények 6.4. Egyéb erőforrások Megfelelő telephely (pl.: bérelt), ezen belül megfelelő vizsgahelyszínek, berendezések és erőforrások biztosítása. àminden a tanúsítási folyamatban az adott helyszínen alkalmazásba kerülő erőforrás, pl.: jelöltek adatbázisai, irodai felszerelés, PC, telefon, vizsgaértékelő eszközök…stb. lásd. még: 6.3. és 9.3.4.   Egyéb (normatív) követelmények: (például) 08213002 számú Fakitermelő programkövetelmény A…

Tovább

6. (cikkely) Az erőforrásokkal kapcsolatos követelmények 6.1. Általános személyi követelmények 6.1.1. Irányítás és felelősségvállalás a tanúsítási folyamatban résztvevő teljes személyzettel kapcsolatban. 6.1.2. elegendő létszámú és a szükséges szakmai kompetenciájú személyzet   Jogszabályi követelmény: 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet § A vizsgabizottság három tagból áll, - Mérési, ellenőrzési, értékelési feladatokat ellátó tagok. - A vizsgán megszerezhető szakma…

Tovább

Az akkreditált vizsgaközpontok, mint személytanúsító testületek az ISO 17024 követelményeinek megfelelő irányítási rendszert vezetnek be és alkalmaznak. (a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 23. § (3) bekezdése értelmében: „A szabványkövetelmények közül az újratanúsításra vonatkozó követelményt nem kell alkalmazni.”) A szabvány értelmezésében a személyek tanúsítása módot jelent annak biztosításához, hogy a tanúsított személy kielégítse a tanúsítási…

Tovább

MINIMÁLISAN ALKALMAZANDÓ KÖVETELMÉNYEK (és az azokban hivatkozott továbbiak)

  1. évi LXXX. Törvény a szakképzésről

12/2020. (II. 7.) Korm. Rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról

Tovább

Az akkreditálási kérelem benyújtásához az alábbiak szükségesek: Az ISO 17024 szabványnak megfelelő rendszer, a kapcsolódó személyzettel, alvállalkozókkal, telephely-bérbeadóval, eszköz és szolgáltatás beszállítókkal pedig szerződés ITM nyilatkozat a választott (és az akkreditálási kérelemben szerepeltetett) KEOR számokhoz tartozó ún. "Tanúsítási rendszerkövetelmények" használatához hozzájáruló nyilatkozat. Ahhoz, hogy mindezzel rendelkezzen a kérelmező szervezet, az alábbiakat kell tenni: A felkészülés…

Tovább

A szakképzés és felnőttképzés hazai rendszere jelentős mértékben átalakul az elmúlt években. Ennek részeként a korábbi OKJ-s képzések és vizsgák kivezetésre kerülnek. A szakképzés, azaz a felsőfokú szakképzettséget nem igénylő munkakör betöltéséhez vagy tevékenység végzéséhez szükséges kompetenciák kialakítása és a kompetencia mérése (vizsgáztatás) jelen időszakban kihívásokkal teli. A szakképzés egy része a szakképzőcentrumoknál van és…

Tovább

A szakképzés új rendszerében azok az intézmények, melyek a különböző képzéseken részt vett személyek felkészültségének értékelését végzik/végezhetik AKKREDITÁLT VIZSGAKÖZPONT megnevezéssel rendelkeznek. A jelenlegi szakképző intézmények, vagyis a „szakképző iskolák” és a „technikumok” 2025. december 31. határidőig akkreditált vizsgahelynekként működnek. A többi, korábban OKJ vizsgát szervező intézménynek azonban a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) eljárásában az MSZ…

Tovább

Kedves Érdeklődő!

 

Mielőtt elhagyná oldalunkat, IRATKOZZON FEL LEVELEINKRE és szerezzen naprakész tudást a szakértőink által összeállított cikkekből, tanulmányokból, letölthető anyagokból! A feliratkozás ingyenes ugyan, de megszerezhető tudás felbecsülhetetlen!

Nincs más teendője, mint hogy IDE KATTINT, kitölti az űrlapot (csak 1 perc az egész) és várja a hamarosan megérkező első levelet.