A MEBIR gyakorlatát a sokak által, sok helyen azonos szemléletmóddal, vagyis a szabvány szerinti felvezetéstől eltérően mutatjuk be. Ezzel elismerve a MEBIR bevezetését eredményező, stratégiábn gondolkodó vezetők teljesítményét.
A Munkahelyi Egészségvédelem és Biztonság irányítási Rendszerének (MEBIR) bevezetése a szervezetek vezetőinek korszerű, stratégiai gondolkodásmódját bizonyítja.
A MEBIR bevezetésének mottója ugyanis:
AZ EGÉSZSÉG ÉS BIZTONSÁG TERVEZHETŐ!
A MEBIR gyakorlatát az általunk képviselt szemléletmóddal, vagyis a szabvány szerinti felvezetéstől eltérően két területre lehet bontani, ezek:
- a MEBIR területén konkrét célok megfogalmazása;
- a célok elérését szolgáló szervezeti kompetenciák biztosítása.
Utóbbinak az a magyarázata, hogy a munkahelyi biztonságot három jelentős tényező befolyásolja, úgymint:
- menedzsment politikája, vezetési stílusa, ellenőrzések rendje;
- munkahelyi környezeti tényezők, ami általában a munkahelyi kockázatértékelések középpontjában szerepel;
- munkavállalók magatartási jellemzői: szakmai és emberi kompetenciái.
A fentiekből látható, hogy a MEBIR a Teljeskörű Minőségmenedzsment (TQM) részeként az önértékelésen alapuló emberi erőforrás fejlesztés mély vizsgálatát és javítását eredményezi.
A munkavédelem jogi szabályozásában törvényi szintre emelt kötelező kockázatértékeléssel a gyakorlatban szinte minden munkáltató rendelkezik. A törvény által szabott terjedelemben rendelkezésre álló kockázatértékelések azonban az esetek döntő többségében egy statikus állapotot rögzítenek. Az elemzések lényegében kizárólag a munkakörnyezet veszélyeire fókuszálnak, az esetleges helyesbítő intézkedések utáni újbóli kockázatelemzések hiányoznak. A kockázatelemzés során általában nem számszerűsíthető mutatókat alkalmaznak, így a folyamatos fejlesztés lehetőségét kizárják.
A MEBIR alapja a folyamatos fejlődést lehetővé tevő kockázatelemzés. A fenti tapasztalatok figyelembevételével ennek szakszerű teljesítéséhez a felkészítést végző szakembernek munkavédelmi kompetenciával kell rendelkeznie!
A munkabiztonsági, munkavédelmi rendszerek megkívánják a szervezet munkavállalói részéről a szakmai kompetenciák érvényesülését. Ez azonban legtöbbször részterületekre korlátozódik. A mai menedzsmentrendszerek közül a MEBIR az, amelynek teljesüléséhez a dolgozók ismereteinek teljessége szükséges. Emiatt a felkészülés szakaszában majd azt követően olyan képzések szükségesek, melyek a kiinduló állapotban megteremtik a dolgozók kompetenciáit és lehetővé teszik annak folyamatos, célirányos fejlesztését.
Mi szükséges tehát egy hatékony MEBIR bevezetéséhez?
Először az, hogy a szervezet felső vezetésének szemléletében érvényre jusson a közvetlen fejlődés mellett a hosszútávú stratégiában megfogalmazható törekvés, mely szerint a munkavállalók biztonsága és egészsége alapvetően meghatározza a szervezet jövőjét.
Másodszor, hogy a MEBIR bevezetéséhez olyan kompetenciákkal rendelkező szervezetet válasszanak, amely a munkavédelem és az oktatás szakmai tapasztalataival is rendelkezik.
Mi egy hatékonyan működő MEBIR eredménye?
- Folyamatosan kézben tartott és fejlesztett szervezeti szintű munkavédelmi kompetenciák.
- Szabályozott munkavédelmi ellenőrzés rendszere.
- Kvázibalesetek fontosságának elismerése.
- Balesetek és foglalkozási betegségek csökkenése.
- Munkavédelmi jellegű bírságok csökkenése.
Utóbbiak két ok miatt is relevánsak:
- Egyrészt a balesetek és foglalkozási betegségek számának és súlyosságának csökkenését eredményezi.
- Másrészt a MEBIR bevezetésével a szervezet az önkéntes jogkövetéséről tanúskodik. Ezt pedig a munkavédelem ellenőrzésére jogosult hatóságok az eredményes együttműködés biztosítékaként fogadják el.
Az ISO 45001 (OHSAS) bevezetlsének előnyei
- a rendszer tanúsítványával a vállalkozás fontos munkavédelmi jogszabályokat teljesít
- a kedvezőtlen események számának csökkenése gazdasági előnyt biztosít
- a foglalkoztatottak rendszerszintű egészségvédelme magas szervezeti egészségkultúrát, így jelentős presztízst jelent az üzleti és társadalmi kapcsolatokban